8- 10 квітня 2024 року відбулась знакова подія в житті  Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського МОЗ України-  XXVІІI КОНГРЕС СТУДЕНТІВ ТА МОЛОДИХ УЧЕНИХ «МАЙБУТНЄ ЗА НАУКОЮ» (присвячений 170-літтю з дня народження І.Я. Горбачевського). Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Соломія ГИЗ та Ігор ФЕДОРИШИН під керівництвом доцентки кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання Валентини БОНДАРЧУК представили доповідь на тему: "Підбір, налаштування, навчання користуванню кріслом колісним та подальший супровід пацієнтів з спінальною травмою ", а також здобувач другого( магістерського)рівня вищої освіти Петрик Антон під керівництвом професорки кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання Дарії ПОПОВИЧ  представив доповідь на тему: "Стратегія відновлення м'язової сили та фізична реабілітація у пацієнтів з мінно- вибуховою травмою".Такі заходи мають велике значення для підкреслення важливості наукових досліджень, патріотизму та спільного прагнення до відмінності. 

Куратори секції «ПРОФІЛАКТИЧНА МЕДИЦИНА, СОЦІАЛЬНА МЕДИЦИНА, МЕДИЧНА ІНФОРМАТИКА, ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я. РЕАБІЛІТАЦІЯ.

РОЗВИТОК І ПЕРСПЕКТИВИ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ В МЕДИЦИНІ» ( 2024 р.)

 Здобувачі вищої освіти, які представили свої доповіді на XXVІІI КОНГРЕСі СТУДЕНТІВ ТА МОЛОДИХ УЧЕНИХ «МАЙБУТНЄ ЗА НАУКОЮ» (9 квітня 2024 р.)

29-30 вересня 2022 року у Тернопільському національному медичному університеті ім. І. Я. Горбачевського відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання медичної допомоги». Захід організовано кафедрами фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання та медичної реабілітації. Враховуючи режим воєнного стану, який запроваджено в Україні, та з метою забезпечення максимальної безпеки учасників, конференцію було проведено в on-line режимі. На конференції мали змогу представити свої роботи науковці та практичні спеціалісти з усіх куточків України, зокрема з Києва, Вінниці, Одеси, Львова, Полтави, Луцька, Івано-Франківська, Дніпра тощо. Міжнародний рівень забезпечили доповідачі із Катовіце, Білої Підляски, Живця, Познані. Протягом роботи конференції відбулося два пленарних засідання – секційне засідання із кардіореабілітації та тематичні майстер-класи. Від імені голови оргкомітету, ректора ТНМУ професора Михайла Корди успіхів і плідної роботи учасникам наукового форуму побажав проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор Степан Запорожан. Він звернув увагу на те, що в світі і Україні все більше уваги приділяють розвитку медичної та фізичної реабілітації. В умовах воєнних дій та післявоєнної відбудови України ефективне функціонування системи реабілітації в Україні є надзвичайно актуальним. 

Проведення щорічної  Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання медичної допомоги» (2022 р.)

Завідувачка кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання, доктор медичних наук ,професор Дарія Попович доповіла на тему: "Залучення студентів ТНМУ, які навчаються за спеціальністю «Фізична терапія, ерготерапія» до комплексної реабілітації пацієнтів на клінічних базах університету" (2022 р.)

 Завідувачка кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання проф. Дарія ПОПОВИЧ та проф. кафедри медичної реабілітації Андрій ГОЛЯЧЕНКО під час проведення  Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання медичної допомоги» (2022 р.)

13- 15 вересня 2022 року викладачі кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання  на базі Тернопільської обласної психоневрологічної лікарні прийняли участь у тренінгах: «Документування надання реабілітаційних послуг в рамках Міжнародної класифікації функціонування,  обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ)» та «Реабілітація в умовах надзвичайних ситуацій». Проводили навчальні тренінги - Мар’яна Гординська, фізичний терапевт, координатор реабілітаційних закладів в Україні Momentum Wheels for Humanity (Україна), Владислав Талалаєв, фізичний терапевт, наставник закладів освіти та реабілітації в Україні Momentum Wheels for Humanity (Україна) та Сесій Дюпре, ерготерапевт, консультант з питань реабілітації в умовах надзвичайних ситуацій (Франція).

проф. Попович Д.В. з організаторами тренінгу  Владиславом Талалаєвим (фізичний терапевт, наставник закладів освіти та реабілітації в Україні організації Momentum Wheels for Humanity) та Мар’яною Гординською  (фізичний терапевт, координатор реабілітаційних закладів в Україні організації Momentum Wheels for Humanity) на тренінгу "Модель документування надання реабілітаційних послуг  в рамках Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ)" (2022 р.) 

Тренер - Сесіль Дюпре, ерготерапевт, консультант із питань реабілітації в умовах надзвичайних ситуацій проводить практичну частину тренінгу на тему «Реабілітація в умовах надзвичайних ситуацій» для учасників (2022 р.) 

23-24 вересня 2021року в Тернопільському національному медичному університеті імені І.Горбачевського відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання медичної допомоги».  Захід організовано кафедрою медичної реабілітації та кафедрою фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання. У зв’язку з карантинними обмеженнями зустріч науковців відбулася в онлайн-режимі. У науковому зібранні взяли участь провідні фахівці з різних куточків України та світу, зокрема з Києва, Львова, Краматорська, Вінниці, Чернівців, Івано-Франківська, Дніпра, Полтави, Сум та з міст Познань, Біла Підляска (Польща).

З вітальним словом від адміністрації університету до учасників звернувся проректор з наукової роботи Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського, заслужений діяч науки і техніки України, доктор біологічних наук, професор Іван Кліщ. Відкриваючи пленарне засідання, з привітанням і побажанням успіху до учасників наукового зібрання, звернулися завідувач кафедри медичної реабілітації, доктор медичних наук професор Ігор Мисула та завідувач кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання, доктор медичних наук професор Дарія Попович.

Проведення щорічної  Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання медичної допомоги» (2021 р.)

Завідувач кафедри медичної реабілітації, доктор медичних наук професор Ігор Мисула та завідувач кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання, доктор медичних наук професор Дарія Попович (2021 р.)

Доцент Давибіда Наталія Олегівна зацікавила учасників конференції представленою інформацією та провела майстер-клас на тему «Шоколадний масаж: користь, показання та техніка виконання» (2021 р.)

Старший викладач Новакова Любов Володимирівна провела майстер-клас на тему «Хат-ха йога, як метод ментальної та фізичної терапії» (2021 р.)

19.02.2021 року асистент кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання Бай Анастасія Василівна, на запрошення д.мед.н., професора, завідувача кафедри реабілітаційної та спортивної медицини Донецького національного медичного університету МОЗ України Сокрута Валерія Миколайовича, в умовах дистанційного навчання, через використання платформи Гугл Освіта (Гугл клас), прочитала лекції професійного характеру із питань ерготерапії для викладачів, лікарів ФРМ, студентів Донецького національного медичного університету.

Слід зазначити, що 25.03.2019 внесено зміни до наказу МОЗ України від 28.10.2002 № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських посад, посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою, посад професіоналів у галузі охорони здоров’я та посад фахівців у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я», якими введено нові посади, а саме: фізичний терапевт, ерготерапевт, асистент фізичного терапевта та асистент ерготерапевта, що вже дозволяє закладам охорони здоров’я формувати мультидисциплінарні реабілітаційні команди, оскільки реабілітаційні заходи на всіх рівнях реабілітації повинні здійснюватися мультидисциплінарними командами. Тому питання ерготерапії в Україні на сьогодні займає провідні позиції серед обговорення як між науковцями так і спеціалістами реабілітаційної сфери.

Асистент  кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання Бай Анастасія Василівна  прочитала лекції професійного характеру із питань ерготерапії для викладачів, лікарів ФРМ, студентів Донецького національного медичного університету (2021 р.) 

В рамках партнерства Тернопільського національного медичного університету та Програми Європейського Союзу Еразмус+ «Innovative Rehabilitation Education – Introduction of new master degree programs inUkraine 2018-2021» та наполегливій роботі співробітників кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання і кафедри медичної реабілітації проводиться розробка уніфікованих та адаптованих до Європейських вимог програм підготовки магістрів спеціальності «Фізична терапія».  

В рамках програми створено план закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаються  за кошти міжнародної технічної допомоги. Назва проекту (програми):Інноваційна реабілітаційна освіта -  впровадження нових магістерських програм в Україні (REHAB)  598938-EPP-1-2018-1-LV-EPPKA2-CBHE-JP. Партнер з розвитку: Європейський Союз. Виконавець ЛАТВІЙСЬКА АКАДЕМІЯ СПОРТИВНОЇ ОСВІТИ. Реципієнт: ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ І.Я. ГОРБАЧЕВСЬКОГО МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ.


закупівля обладнання REHAB для ОСКІ.pdf

В рамках Програми Європейського Союзу Еразмус+ «Innovative Rehabilitation Education – Introduction of new master degree programs in Ukraine 2018-2021» REHAB 14 – 18 вересня 2020 року Тернопільським національним медичним університетом імені І.Я.Горбачевського МОЗ України організовано та проведено Осінні школи, в програмі яких відбулись дистанційні лекції та майстер-класи провідних європейських фахівців фізичної терапії з Латвійської академії спортивної освіти (Рига, Латвія), Університету прикладних наук (Порі, Фінляндія), Академії фізичного виховання імені Йожефа Пілсудського (Варшава, Польща), Литовського університету спорту (Каунас, Литва), Національного університету фізичного виховання і спорту (Київ, Україна), Львівського державного університету фізичної культури імені Боберського (Львів, Україна). 

В рамках Програми Європейського Союзу Еразмус+ «Innovative Rehabilitation Education – Introduction of new master degree programs in Ukraine 2018-2021» REHAB 14 – Тернопільським національним медичним університетом імені І.Я.Горбачевського МОЗ України організовано та проведено Осінні школи  (2020 р.) 

В рамках Програми Європейського Союзу Еразмус+ «Innovative Rehabilitation Education – Introduction of new master degree programs in Ukraine 2018-2021» REHAB 14 – 18 вересня 2020 року Тернопільським національним медичним університетом імені І.Я.Горбачевського МОЗ України організовано та проведено Осінні школи, в програмі яких відбулись дистанційні лекції та майстер-класи провідних європейських фахівців фізичної терапії з Латвійської академії спортивної освіти (Рига, Латвія), Університету прикладних наук (Порі, Фінляндія), Академії фізичного виховання імені Йожефа Пілсудського (Варшава, Польща), Литовського університету спорту (Каунас, Литва), Національного університету фізичного виховання і спорту (Київ, Україна), Львівського державного університету фізичної культури імені Боберського (Львів, Україна). 

У Тернопільському національному медичному університеті імені І.Горбачевського 17-18 вересня 2020 року відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації». Захід організовано кафедрою медичної реабілітації і кафедрою фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання. Враховуючи складне епідемічне становище в Україні та світі зумовлене пандемією коронавірусу, конференцію було проведене в онлайн режимі. У ній взяли участь провідні фахівці з усіх куточків України, зокрема з Києва, Краматорська, Вінниці, Одеси, Львова, Луцька, Івано-Франківська та науковці з Польщі.  

Професор Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, голова Всеукраїнського товариства фізичної і реабілітаційної медицини Олександр Владіміров  з програмною доповіддю «Перші пʼять років розбудови ФРМ в Україні: де ми є зараз»  (2020 р.)

Доцент кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання ТНМУ імені І.Горбачевського Наталя Давибіда   з програмною доповіддю «Вплив масажу та терапевтичних вправ на неврологічні, ревматологічні і кардіологічні прояви лаймбореліозу»  (2020 р.)

Наукова робота кафедри фізичної реабілітації, здоров'я людини та фізичного виховання передбачає планування та виконання дисертаційних робіт, виконання кафедральних і міжкафедральних науково-дослідних робіт, організацію та участь у проведенні всеукраїнських і міжнародних наукових форумів, підготовку студентських наукових робіт.

Колективом кафедри за останні десятиріччя отримано 4 патенти на винахід, опубліковано понад 150 наукових праць у журналах і збірниках статей, зокрема за 2017-2018 р. опубліковано більше 15 статей, в тому числі закордоном - 3. За останнi 5 рокiв науковцями кафедри опублiковано близько 150 робіт, захищено 1 докторську дисертацію та 2 кандидатських дисертації. Результати досліджень оприлюднено на багатьох Всеукраїнських та міжнародних наукових форумах.

Щорічно на засіданнях кафедри заслуховуються звіти дисертантів про виконану наукову роботу та звіти про виконання кафедральних та міжкафедральних науково-дослідних робіт. В даний час колектив кафедри  фізичної реабілітації, здоров’я людини та фізичного виховання працює над темою науково-дослідної роботи “Клінічне обгрунтування використання болюсотерапії, пунктурної фізіотерапії та ЛФК у відновному лікуванні поперекового остеохондрозу ”.

Основнi науковi здобутки кафедри:  Дослiджено механiзми порушень у серцево-судиннiй системi студентiв при рiзних фiзичних навантаженнях.    · Розроблено i запропоновано комплекси фiзичних вправ та навчально-тренувальнi програми з фiзичного виховання при рiзних захворюваннях серцево-судинної системи.  Показано ефективнiсть занять фiзичними вправами для покращання функцiонального стану органiзму, а також розумової i фiзичної працездатностi студентiв.  Запропоновано новi методи розвитку основних рухових якостей у студентiв.

Науковці кафедри активно співпрацюють із закордонними колегами. Результати наукових досліджень висвітлені на конференціях, конгресах, симпозіумах та форумах та в Україні та за кордоном.

Посол Посольства Чеської республіки в Україні Радек Матула,  професор  ТДМУ Дарія Попович, третій секретар політично-економічного відділу Луціє Ганзлічкова (2018р.)

PhysiotherapyDevice BTL-CP Motion K PRO, Ankle upgrade (пристрій для розробки гомілкового та колінного суглобів).

Щорічно кафедра організовує та проводить науково-практичну конференцію із актуальних питань реабілітації  в клінічній практиці. 

Проведення щорічної конференції «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання медичної допомоги» (2017 р.) 

Професорсько-викладацький склад кафедри взяли участь в українсько-польському симпозіумі у місті Трускавець відбувся Українсько-польський симпозіум «Громадське здоров’я та реабілітація – ІМПАКТ «2017». У роботі симпозіуму взяли участь проф. Д.Попович. На симпозіумі були представники від наукових шкіл майже усіх областей України, понад 100 науковців з Польщі, а також фахівці з Словаччини та Білорусії. Ключовим питанням наукового форуму були міжнародні проблеми громадського здоров’я та реабілітації. 

У роботі українсько-польському симпозіумі у місті Трускавець взяла участь проф. Д.В. Попович (2017 р.)

Кафедра активно приймає участь у міжнародних конференціях. На V Міжнародній науковій конференції «Хвороби цивілізації та стиль життя» в Яновій Підлясці Польща, яка організована Вищою школою імені Папи Іоанна Павла ІІ в Білій Підлясці та Інститутом села в Любліні Польща. Тема постера «Рівень фізичної активності студентів медиків та школярів міста Тернополя,Україна» висвітлена була професором  Дарією Попович (співавтори Йозеф Бергєр, Михайло Корда, Ольга Сопель, Людмила Цибульська). Даний постер отримав схвальну позитивну оцінку журі та викликав жваве обговорення присутніх. 

Зліва на право доцент Світлана Никитюк, професор Іван Кліщ та  професор Дарія Попович (2017 р.)

Зліва на право доцент Світлана Никитюк,  професор Дарія Попович та професор Іван Кліщ (2017 р.)